ارث از جمله حقوق مالی و اقتصادی به شمار می‌رود که در مواردی افراد پس از فوت اعضای خانواده یا بستگانشان از آن بهره‌مند می‌شوند و البته میزان آن برای همه افراد یکسان نبوده و بسته به عوامل مختلف، متفاوت است.

آیا پدر و مادر می‌توانند ارث دختر و پسر را تغییر دهند؟

به گزارش گروه رسانه های دیگر خبرگزاری آنا، طبق ماده ۸۶۱ قانون مدنی، ارث به دوگروه با وابستگی نسبی و سببی تعلق می‌گیرد.

خویشاوندان نسبی آنهایی هستند که رابطه هم‌خونی با متوفی دارند و خویشاوندان سببی آن دسته از افرادی هستند که به سبب ازدواج دارای رابطه فامیلی با متوفی شده‌اند.

یکی از سوالاتی که پیرامون ارث مطرح می‌شود این است که آیا پدر و مادر می‌توانند ارث دختر و پسر را تغییر دهند و دیگر اینکه آیا می‌توانند وصیت کنند که به یکی بیشتر و به دیگری کمتر ارث برسد؟

بر اساس قانون ارث پدر و مادر نمی‌توانند در وصیت خود ارث دختر و پسر را تغییر دهند و چنین حقی برای آنان قید نشده است.

علاوه بر این سهم‌الارث همسر و پدر و مادر هم در قانون با شرایط خاصی معین شده و کسی نمی‌تواند آن‌ را تغییر دهد، چون این موارد حدود و قوانین الهی است و حق تغییر در آنها وجود ندارد.

هر شخصی حق دارد که در قالب وصیت تا یک‌سوم اموال خودش را به فرد دیگری از جمله فرزندان و همسر و... واگذار کند.

وصیت در مورد بیش از یک سوم اموال از نظر قانونی پذیرفته شده نیست و هیچ حقی را برای دیگران به وجود نمی‌آورد.

نکته قابل توجه در این خصوص این است که اموال هر فرد بعد از فوت دیگر مایملک او محسوب نمی‌شود که در مورد بخشش آن به دیگران حقی داشته باشد بلکه ماترک تلقی شده و بر اساس قانون ارث به ذی‌نفعان می‌رسد.

منبع: نورنیوز

انتهای پیام/

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 8 =

پربازدیدهای سرویس

آخرین اخبار

وب گردی